Ознака: Берлин

Вести

Скопје бара решенија за проблемите со Бугарија, Софија повикува на дијалог, а Берлин не се откажува од старт на преговорите

Премиерот Зоран Заев најави дека земјава ќе продолжи да нуди решенија за надминување на проблемите со Бугарија со крајна цел старт на преговорите за членство со ЕУ, додека неговиот бугарски […]

Вести

Со вонредни летови од Берлин и Келн вратени над 90 македонски државјани

Авиокомпанијата „Визер“ вчера спровела нови вонредни летови со кои превезени се повеќе од 90 македонски државјани од Германија (Берлин и Келн) кои биле заглавени поради пандемијата со Ковид-19. Како што […]

Свет

Гореше воз полн со навивачи во Берлин, има повредени

Три лица се повредени во пожар на еден од вагоните на долгиот воз во Берлин. Ова беше објавено на Твитер од градската противпожарна служба, пренесуваат медиумите. Инцидентот се случил на […]

Македонија

Министерот Адеми е подготвен да поднесе оставка

Асаф Адеми, министерот за култура кој е во работна посета на Берлин по пораката дека ќе бидат разгледани сите одбиени апликации по реакциите во јавноста во врска со распределбата на државните субвенции […]

Вести

Mеркел ја доби својата божиќна елка

Германската канцеларка Ангела Меркел ја доби својата овогодишна божиќна елха, јави ДПА. Дрвото високо 11 метри беше донесено во Берлин од соседната покраина Бранденбург и вчера е поставено пред Кабинетот […]

Вести Македонија

Денес и утре во посета доаѓа и германскиот министер за надворешни работи

На покана на министерот за надворешни работи на Р. Македонија, Никола Димитров, во посета на земјава денес и утре доаѓа министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас. […]

Вести

Тинејџер планирал терористички напад во Берлин

Германската полиција уапсила 17-годишен Сириец за кого се сомнева дека планирал терористички напад во Берлин, јавува Би-Би-Си.Осомничениот е уапсен во североисточниот дел на Берлин, а засега не се соопштени повеќе […]