Ознака: БЕСА

Македонија Политички партии

Предлози за уставни амандмани до Владата испрати Беса

Поаѓајќи од фактот дека се наоѓаме во еден многу значаен и историски момент за иднината на државата, почитувајќи ги и промовирајќи ги сите основни демократски вредности на НАТО и ЕУ […]

Коментари

Касами: Отворањето на Уставот е добра можност да се зајакнат правата на Албанците

Нола Исмалјоска не се каела што се отвора промената на Уставот со нејзин глас. Толку разбира политика и не е виновна таа за тоа, туку тој што ја стави на […]

Вести

БЕСА и Алијанса обвинуваат: Оливер Спасовски вршел притисок за советници во Гостивар да сменат страна

Советниците од коалицијата Алијанса за Албанците и Движењето БЕСА обвинуваат дека го изгубиле мнозинството во Советот на oпштина Гостивар затоа што министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ургирал советници да […]

Вести

Алијансата со БЕСА: Поднесовме 86 приговори до ДИК

Алијансата со БЕСА до Државната изборна комисијата вчера вечерта поднесе 86 приговори за изборниот процес во Општина Чаир.-Самиот број на поднесени приговори покажува за каков нефер изборен процес зборуваме во […]

Политички партии

Министерот Таравари треба да има одговорност за епидемијата и смртните случаи во Симница

Гостиварскиот огранок на најголемата албанска опозициска партија, БЕСА изрази длабоко сочувство кон семејството на починатите од селото Симница, посочувајќи дека министерот за здравство, Арбен Таравари се однесувал несериозно кога случај […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ и БЕСА ГИ НАДГЛАСАА СДСМ И ДУИ: Зголемувањето на платите за 5% доби зелено светло од матичното работно тело

Предлог законот за исплата на плати поднесен од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се најде на дневен ред на денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика.Поддршка за овие […]

Вести

Беса ќе биде клучна за избор на кадрите на СДСМ и ДУИ во битни институции

Движењето Беса, иако има само еден член, ќе стане клучен играч во собраниската Kомисија за избори и именувања, едно од најважните работни тела кога станува збор за избор на функционери […]

Вести

БЕСА: Владата на Заев е полна со корупција и криминал

Зеќирија Ибрахими од Движењето БЕСА денеска од Собраниската говорница обвини дека владата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев е полна со корупција и криминал.Тој го праша Заев каква машина за […]