Ознака: Бинали Јилдирим

Вести

Јилдирим: Ако е потребно, Русија може да ја користи базата Инџирлик

Француските медиуми наведуваат дека Јилдерим изјавил дека на Русија оваа база не и е потребна бидејќи веќе има две бази во Сирија.Одговарајќи на прашањето на еден од новинарите, премиерот наведе […]

Вести

За воениот удар во Турција се обвинети 85 генерали и адмирали

Вкупно 85 турски генерали и адмирали се притворени и ги очекува судски процес под обвинение за учество во неуспешниот обид за државен удар во Турција, јави денеска агенцијата Анадолија.Десетици други […]

Вести

Јилдирим лиши околу 3 милиони државни службеници од одмор

Турскиот премиер Бинали Јилдирим укина денеска до следна наредба, годишен одмор за државни службеници.Владината уредба се однесува за околу три милиони државни службеници ширум државата, јавуваат локални медиуми. Државните службеници […]

Вести

Јилдирим: Пучистите не се војници, туку ТЕРОРИСТИ

Заговорниците, кои се обидоа да извршат преврат во Турција не се војници, туку терористи, изјави во Парламентот турскиот премиер Бинали Јилдирим.– Денеска е денот, на кој сите партии му кажаа […]

Вести

Еве како изгледа канцеларијата на турскиот премиер по обидот за државен удар

Во вчерашниот неуспешен обид да се изврши државен удар во Турција, беа уништени бројни државни институции.Пучистите за време на извршувањето на државниот удар пукале од хеликоптери и тенкови кон зградата […]

Вести

Јилдирим: Размислуваме за воведување на смртна казна

Премиерот на Турција Бинали Јилдирим денес истакна дека постои можност Владата да разгледа законска измени кои би довеле до воведување на смртна казна како опција за казнување на оние кои […]