Ознака: бисквити

Занимливости

Зошто добро познатите бисквити „Пети бер“ имаат мали дупчиња?

Приказната започнува во 1846 година, кога Жан-Ромејн Лефевре и Полин-Изабел Утиле отвориле слаткарница во Нант. Слаткарницата станала позната под името „Lefevre Utile”. Нивниот син Луис Лефевре Утиле кој го презел […]

Кулинарство

Маскарпоне торта со бисквити – лесна за правење, но и за јадење

Оваа освежувачка торта со маскарпоне и бисквити е брза опција кога сакате нешто слатко и не мора да чекате премногу долго за да ја направите. Маскарпоне торта со бисквити – […]

Кулинарство

Торта со бисквити и чоколаден домашен крем – Вкусна фантазија која брзо се прави

Оваа торта на изглед е толку прекрасна, при што ќе помислите дека за нејзината подготовка се потребни долги часови. Но, всушност е многу едноставна – ред пишкоти, ред бисквити, ред […]