Ознака: битка

Занимливости

Битка во длабочините со неочекуван победник: Риба изеде ајкула

Често гледаме како ајкулите јадат риба, но понекогаш се случува и обратното. Доколку не сте виделе риба како јаде ајкула, тогаш погледнете го ова видео. Ова е снимано од страна […]

Вести

Битката за Рашче и 70 полицајци кои ја спасија Македонија од хуманитарна криза

Поминаа 16 години од битката која се закануваше да го парализира Скопје, а со тоа и Македонија. Битката која ќе значеше почеток на хуманитарна криза. Битката за изворот Рашче, која […]

Вести

Тарчуловски со порака до Беса:Битката започна-уште многу ќе ме гледате и ќе се нервирате

Тарчуловски со порака до Беса Да бидат работите појасни. Вчера не знаев дека се споменува моето име затоа што воопшто не ставив слушалки и не очекував уште од првата седница некој […]

Избор на уредникот

Сто години по крвавата битка: Иако гинеле од двете страни на фронтот, само Македонците немаат споменик на Кајмакчалан

Пред сто години на Kајмакчалан се воделе најжестоките борби на Солунскиот фронт во Првата светска војна. Притоа, за осум дена, од 12 до 30 септември 1916 година, загинале над 4.600 […]