Ознака: БиХ

Балкан

Владата на БиХ ги продолжи мерките

Од денес, Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина ја продолжи важноста на постојните епидемиолошки мерки за запирање на ширењето на коронавирусот за уште 14 дена. Според изјавата, одлуката е донесена […]

Балкан

Рекордни, речиси 2.000 нови случаи и во БиХ- црната бројка на починати надминува 20 лица

Во изминатите 24 часа, тестирање на вкупно 3.891 лабораториски примероци беше спроведено во БиХ, а коронавирусот е потврден кај 1.912 лица, што е најголем број на случаи за еден ден […]

Вести

Од следната недела влез во Србија, Косово, Црна Гора и БиХ без ПЦР-тест

Mакедонските државјани од понеделник, 12 октомври, ќе може да влезат во Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина без негативен ПЦР-тест. Исто така, и државјаните на овие четири земји […]

Балкан

Ги заострија мерките: Хрватска почна да ги враќа патниците од Србија и БиХ

Вратени се оние кои немале валидна причина поткрепена со документација. Тоа, како што се наведува, е резултат на заострувањето на мерките на граничните премини со Србија и БиХ, поврзано со […]

Балкан

БиХ со протестна нота поради македонската марка со мапа на НДХ

Министерството за надворешни работи на БиХ упати во саботата протестна нота до амбасадата на Македонија во Сараево, поради тоа што македонската државна поштенска компанија објави поштенска марка со картата на […]