Ознака: Богојавление

Живот

ДО БОГОЈАВЛЕНИЕ ОВА НИКАКО НЕ СМЕЕТЕ ДА ГО ПРАВИТЕ – следат некрстени денови, лоши сили и демони

Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили и демони: караконџоли, тарамбаба, гревогазец, ѓаволица, чума и колера. И водите тогаш се […]

Вести

Богојавление го прославија и Македонците во Албанија

Православниот празник Богојавление-Водици беше прославен насекаде низ Албанија каде што живеат православните Македонци, Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови низ Албанија. Во Мала Преспа традиционално сите села […]

Живот

Денес православните верници го слават Богојавление или Водици

Православните верници денеска го слават еден од најголемите и најубави празници Богојавление или Водици. На денешен ден во водите на реката Јордан свети Јован го крштавал Исус Христос и од […]

Занимливости

За немажените: Девојки вечерва задолжително сторете го ова и…

Православните верници во јануари го прославуваат Богојавление како еден од 15-те најголеми христијански празнициВерниците на Богојавление се поздравуваат со зборовите „Христос се јави“, а се отпоздравуваат со „Вистина се јави“. […]