Ознака: Божик

Uncategorized

Денеска е втор ден Божиќ – Собор на Пресвета Богородица

На втор ден Божик, според Јулијанскиот календар, се одбележува уште еден голем празник – Собор на Пресвета Богородица. На вториот ден од Божик христијанската Црква ѝ оддава слава на Пресветата […]

Занимливости

Кој во Европа ги носи подароците за Нова година и Божик?

Кај нас на децата подароци им носи Дедо Мраз. Но, на Стариот континет различни личности ја обавуваат оваа „работа“. Сите ја знаеме приказната дека Дедо Мраз во новогодишниот период има […]

Uncategorized

„Ја сам Југословенка“ ечи во домот на Адријана Лима за Божик

Еднаш српска снаа – засекогаш Балканка. Во домот на брзислкиот супер модел и некогашна сопруга на српскиот кошаркат Марко Јариќ, Адријана Лима, ечи Лепа Брена. Како што се пофали на […]

Живот

Божик низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божик – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит и внимание. […]

Живот

Вечер е католички Бадник, а утре Божик

Сите припадници на римокатоличката и христијанските цркви кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар вечер го слават Бадник, ноќта спроти Христовото раѓање-Божик. По преданијата, Исус Христос е роден на 25 […]

Вести

Католиците денеска го слават Божик

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално, во Македонија централната прослава по повод празникот се одржа […]