Ознака: божиќ

Вести

Дeнеска е Бадник: Ден на очекување на радосната вест за Христовото раѓање

Бадник е денот пред Божиќ. Празник пред празникот. Најава на празникот. Очекување на Христовото раѓање. Македонскиот народ со многу внимание го празнува Божиќ, денот на Христовото раѓање. Обичаите што се […]

Живот

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

– Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно одбележување пред Соборниот храм […]

Вести

Метеоролозите откриваат: Еве какво време не’ очекува за Бадник и Божиќ

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а снег на планините ќе биде времето за време на празниците Бадник и Божиќ. Утринските температури на некои места ќе паднат по нулата, […]

Сцена

Северина најсреќна за овој Божиќ – еве што и шепна синот!

Северина Којиќ го добила најубавиот подарок за Божик. Оваа година празникот го поминува со синот Александар. Северина на Инстаграм на своите фанови им го честиташе презникот. -Синоќа, кога одевме да […]

Вести

Денеска е раѓањето на Исус Христос – Божик

Среќни празници за сите православни христијани и успешна година посакуваме. Еве неколку битни информации за значењето на празниците кои сите ги прославуваме. Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на […]

Вести

Бадник и Божиќ низ светот

Бразил – гром и тресок Бразилците го дочекуваат празникот буквално со гром и тресок. Семејствата седат на полноќ на 24 декември, а празничната вечера брзо се претвора во раздвижена забава […]