Ознака: болести

Занимливости

ПАМЕТЕН ТОАЛЕТ: Ве снима, анализира и ве предупредува на 10 видови болести

Со напредокот на науката и технологијата нашето одење во тоалет во иднина би можело да претставува не само олеснување за нашиот организам, туку и ослободување од некои стравови за нашето […]

Живот

Кој како спие така има поквалитетен сон или е ненаспан. Добри и лоши позиции на спиење

Во зависност од тоа како спиете може начинот на спиење или позицијата да биде причина за болки во грбот, воспаление на зглобовите, а може да придонесе и до проблеми со […]

Нега и убавина

Штити од срцеви болести, мозочен удар и Алцхајмер! Јадете само 120 грама од оваа риба и телото ќе ви биде благодарно!

Здравата исхрана подразбира секоја недела на вашето мени барем еден ден да има риба. Лекарите препорачуваат неделно да јадеме околу 300 грама риба, но ретко кој се придржува до овие […]

Вести

Децата од скопски Центар биле најчести пациенти за болести на дишните патишта, а веднаш зад нив и децата од оваа општина

Додека загадувањето во Скопје урива светски рекорди речиси незабележано поминаа резултатите од испитувањето на последиците од загадувањето на амбиентниот воздух врз здравјето децата во Скопје, објавува Мета.мк Највисока стапка на […]

Живот

Утре е еден од најзначајните празници: Иконата на Богородица лекува многу болести- еве што треба да правите

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството […]

Живот

Болести што ќе убијат најмногу луѓе во следните две децении

Научно истражување чии резултати се објавени во стручниот магазин Лансет Медисин џурнал, наведуваат статистика за најсмртоносни болести и тоа две години наназад, па се до научно втемелени предвидувања дури до […]

Живот

Тагата ги слабее белите дробови, грижата предизвикува карцином

Како што стресот влијае врз работата на срцето, така и некои силни емоции влијаат врз некои други органи. Алтернативната медицина го поврзува негативното мислење и чувства со некои болести. Овие […]

Живот

Никогаш не ги барајте симптомите за болести на интернет

Речиси секоја личност која има пристап до интернет барем еднаш симптомите на некоја болест ги побарала на Гугл. Како последица на тоа најчесто се појавува паника, бидејќи резултатите од пребарувањето […]

Живот

Болести што ќе убијат најмногу луѓе во следните 20 години

Земени се предвид 250 причини за смрт во 195 држави и територии и тенденција на раст на фатален исход покажуваат одделни заболувања додека научниците сметаат дека „топ трите“ уште долго […]

Вести

Глобалното затоплување ќе ги зголеми болестите и смртноста

Климатските промени го зголемуваат ризикот од заболувања на срцето и бубрезите, болестите од топлински стрес и други смртоносни болести поврзани со горештините, се наведува во анализата на британското медицинско списание […]