Ознака: болоњезе сос

Кулинарство

Сите погрешно го приготвуваме болоњезе сосот: Италијански готвач го открива правилниот рецепт за совршена паста

Познатиот италијански готвач Џино Д’Акампо открил дека повеќето луѓе погрешно го приготвуваат сосот за болоњезе. Покрај погрешни тестенини, многумина додаваат и непотребен зеленчук и зачини. Тој исто така открил дека […]

Кулинарство

Џејми Оливер открил трик за совршен болоњезе сос: Врвните готвачи вака го приготвуваат!

Љубители сте на болоњезе сос и сакате кулираски уметности од познатиот Џејми Оливер? Тогаш ќе го обожувате овој рецепт… Состојки: – 1/2 кг. мелено јунешко месо – 1/2 кг. мелено […]

Кулинарство

Ова е недопустлива грешка: Италијанските готвачи откриваат во што најмногу грешиме кога подготвуваме болоњезе сос

За многумина омилениот сос за шпагети, а готвачите од светот откриваат дека секојдневно правиме грешка во неговата подготовка. Гурманите, љубителите на шпагети со болоњезе сос, згрозени се од разните варијанти […]