Ознака: борба

Регион

Словенија во војна против маснотиите во храната

По истекот на едногодишниот преоден период во Словенија, денеска стапи во сила Правилникот со кој содржината на трансмасни киселини во прехранбените производи се намалува на најмногу два грама од вкупната […]

Фото Црна хроника

Саше Ивановски Политико со видливи повреди на лицето

Од фогографијата која што сам си ја објави на својот фејс профил Политико, може да се види дека има повреди на лицето. Од што настанале допрва ќе утврдува полицијата. Ивановски […]

Вести

Офарбана и општина Аеродром, после фарбањето на Култура

„Падна“ и втората институција. Непознати сторители ја офарбале и општина Аеродром. Претходно беше офарбана зградата на министерството за Култура…А да се потсетиме како изгледа и зградата на министерството за Култура. 

Живот

5 позитивни приказни за борбата против загадувањето од минатата година

1. Озонската дупка се намалува Не многу одамна, во средината на 1980-тите, научниците открија нешто загрижувачко – на озонот на Земјата, кој е еден вид штит од опасните ултравиолетови сончеви […]

Хороскоп

Родените во овој хороскопски знак се најголемите борци

Тие се еден од најсложните знаци во хороскопот, посебно кога станува збор за меѓучовечките односи. Станува збор за Лавовите. Тие стојат цврсто на земја и не се предаваат. Не сакаат […]

Избор на уредникот

Почина Роза Томевска, патриот и борец за МАКЕДОНСКАТА КАУЗА

Почина Роза Томевска, патриот и борец за МАКЕДОНСКАТА КАУЗА. Бог да ја прости. Голема жал меѓу сите кои ја познаваа и сојузот МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА. Таа маршираше со нас секаде, ни […]

Вести

Се формираше кризен штаб за одбрана на Уставот и ИМЕТО на Република Македонија

Денес околу 85 – политички партии, невпадини , граѓански здруженија од земјата и странство потпишаа Повелба со која се формираше на Кризен штаб против промена на Уставот на Република Македонија, […]

Избор на уредникот

Филип Петровски: Ова е наш Илинден, ова е наш АСНОМ. Сега или никогаш!

Сите ме прашувате како понатака!? И на сите ви одговорив исто и со еден јасен збор: БОРБА! НЕМА ПРЕДАВАЊЕ!!! Утре одиме на потпишување на НАЈГОЛЕМОТО СЕМАКЕДОНСКО ЗРУЖУВАЊЕ ЗА СЕНАРОДЕН ОТПОР.  […]

Избор на уредникот

Котлар: протестирам против силата и неправдата

Во периодот (1510–1514) на хрватскиот островот Хвар се случила Хварската буна против Венецијанската република. Револуционерните мотиви од овој настан се опеани (1908) во песната „Паѓај сило и неправдо“ (Padaj silo […]

Вести

Биткоинот ја загрозува борбата против глобалното затоплување

Побарувачката за биткоини би можела да ги поништи глобалните напори за ограничување на глобалното затоплување, бидејќи оваа попопуларна дигитална валута бара огромни количини на енергија за производство, предупредија научници. Производството […]