Ознака: борисов

Балкан

Денеска хаос во Бугарија, протести со конфронстации

Денеска хаос во Бугарија, протести со конфронстации Најмалку 37 души се повредени во денешните судири на полицијата и масата што протестираше во Софија, која што бара оставка од Борисов. Демонстрантите […]

Вести

Бојко Борисов за Русија: Ако се оди војна, ќе се бориме на страната на НАТО

“Ако се случи војна, руските ракети се насочени кон Бугарија”, изјави премиерот Бојко Борисов пред bTV. Тој истакна дека на сите средби на НАТО – Русија се наведува како главна […]

Балкан

Борисов примен во болница поради висок крвен притисок

 Бугарскиот премиер во оставка Бојко Борисов во понеделникот во 17 часот бил  примен во болница со висок крвен притисок 190/110.”Кризата се надминува со лекови. Борисов ќе биде во болница, еден […]

Балкан

Свињи и трактори пред Собранието за поддршка на Борисов

Партијата Граѓани за европски развој на Бугарија на Бојко Борисов  донесе свињи и трактори пред парламентот за да го поддржат премиерот, јавува БГНЕС.Луѓето биле донесени пред парламентот со автобуси од […]

Балкан

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на владата на Борисов

 Бугарското Народно собрание ја прифати оставката на владата на премиерот Бојко Борисов, јавува БГНЕС.Гласале вкупно 214 пратеници, 209 пратеници гласале „за“, „против“ биле пет пратеници и еден бил  „воздржан“.Според БГНЕС, […]

Балкан

Бугарското собрание ќе гласа за оставката на Борисов

Народното собрание во Бугарија ја започна седницата на којашто ќе се гласа оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, со дебата, но во отсуство на премиерот, јавува БГНЕС.Во пленарната […]

Балкан

Борисов ја депонирал оставката во Народното собрание, гласањето во четврток

Оставката на кабинетот на бугарскиот премиер Бојко Борисов веќе е потпишана од премиерот и е депонирана во Парламентот, а пратениците за оставката на кабинетот ќе гласаат во четврток наутро, соопшти […]

Балкан

Борисов поднесува оставка

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека во среда околу пладне ќе поднесе оставка на целата влада, пренесуваат бугарските медиуми.„Власта ни ја даде народот, денеска му ја враќаме“, изјави Борисов од […]