Ознака: Борис Дамовски

Вести

Давидовиќ: Врвот на ВМРО-ДПМНЕ ја презел командата од МВР на 27 април

Адвокатот на обвинетиот Александар Василевски Нинџа, чија одбрана денеска на судењето за 27 април откри нови моменти за тоа како бил организиран упадот во Собранието,  Звонко Давидовиќ рече дека по […]

Македонија

Правда, не амнестија – напиша Дамовски на Фејсбук 

Еден од обвинетите за настаните од 27 април во Собранието на Р.Македонија, режисерот Борис Дамовски кој беше еден од организаторите на „За заедничка Македонија“ се огласи на социјалните мрежи по […]

Вести

Покрената истражна постапка против Илиевски и Дамовски

Меѓу триесет и шестте лица за кои е покрената истражна постапка од страна на Основното јавно обвинителство неофицијално се и Богдан Илиевски –Бетмен велит и Борис Дамовски, предводниците на протестите […]

Вести

Дамовски: Од тужбата нема да биде поштеден никој од оние кои ја предизвикуваат оваа криза

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ по правен пат ќе ја продолжи битката против неуставниот избор на претседател на Собрание на Република Македонија и обидот за протуркување на тиранската платформа, која […]

Вести

Дамовски: Народната тужба е роман за страдањето на народот под притисокот на политичките елити во Македонија и меѓународната заедница

Седумдесет и пет дена сме тка поради лагите, лагите влијаат на нашата мотивација и решение да го дотераме ова до крај, посочи од пред Собранието Борис Дамовски од граѓанската иницијатива […]

Вести

Дамовски: Тужбата е комплексна, ако нашите судови не одговорат ќе одиме на меѓународните

Имаме одлични правници на нашата страна. Тужбата е комплексна, ќе треба и други специјалисти, професори да се приклучат, но тоа ќе биде една касетна бомба како што е народот бомба. […]

Вести

Дамовски: Кршителите на Уставот и окупаторите на Собранието бегаат од избори како ѓавол од крст

68 дена сведочиме како од државотворен Парламент стана буниште на демократијата. Од внатре се шири реа на измама. Од внатре се шири реа на предавници. Баравме избори, нормално дека ќе […]

Вести

Дамовски: Нема да се предадеме на оваа окупација

Внатре седи нелегитимен претседател на Собранието, истакна Борис Дамовски од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, на денешниот протест и им порача на насобраните граѓани да не се обесхрабруваат.-Наседнавте вие што […]

Вести

Дамовски: Жалиме за сите повреди, но најмногу за повредата на Македонија

Живееме во време кога пред очи ни се одви државен удар. Од првиот ден иницијативата инсистираше на мирни протести, никој не не сослуша, ниту еден пратеник, ниту една партија, ниту […]

Вести

Дамовски: Нема да се откажеме од нашите барања, а тоа се нови избори-легитимитетот е на народот и тој ќе решава во оваа држава

Шеесет дена, шеесет дена во мирните протести кои минаа во Македонија во мир, достоинство и со цврсти барања ги поставувавме нашите барања. Некои не не слушнаа мислеа лесно ќе се […]