Ознака: боровинки

Здравје

Зошто треба почесто да јадете боровинки за ужина?

Зошто треба да јадете боровинки за ужина? Боровинките имаат најголема количина на антиоксиданти во споредба со другото овошје, а храната којашто е богата со антиоксиданти го намалува процесот на стареење […]

Здравје

Зошто треба да јадете колку што е можно повеќе сини плодови ова лето?

Овошјето со сина боја има многу здравствени придобивки поради природните соединенија што се наоѓаат во него. Капините, боровинките, црното грозје и сливите, покрај тоа што изгледаат убаво, тие се и […]

Здравје

Со ова овошје за еден месец ќе добиете тело на манекенка

Лабораториските истражувања покажуваат дека со редовно консумирање на боровинките може значително да се намали салото во централниот дел од телото. Ова сало всушност, се смета за најопасниот непријател на човековото […]

Кулинарство

Торта со боровинки за доручек: Новиот хедонистички тренд на Инстаграм

На профилите на Инстаграм се појави нов тренд, а станува збор за вкусна торта со боровинки за која познатата готвачка Габи Далкин вели дека е одличен доручек. Таа во својата […]

Нега и убавина

Со боровинки до поздраво срце

Фитохемикалиите што им даваат сина боја на боровинките може значително да го подобрат кардиоваскуларното здравје, покажаа резултати од нова студија. Именуван како „тивок убиец”, бидејќи нема видливи симптоми, високиот притисок […]