Ознака: Бојко Борисов

Македонија

Заев и Борисов ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев и пред споменикот на полковник Каварналиев

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Скопје и Софија. Борисов […]

Македонија

Пендаровски на Борисов: Љубави како си? Е, поздрав од Зоки…

Претседателот Стево Пендаровски кој завчера учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади во Сараево имаше повеќе неформални средби, меѓу кои и со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со […]

Македонија

Борисов: Македонците треба уште да зреат

На вчерашниот самит во Брисел бугарскиот премиер Бојко Борисов упати остри тонови кон Македонија. Прашан за коментар по последните недоразбирања околу Гоце Делчев, Борисов изјави дека Македонците треба уште да […]

Вести

Заев преку Фејсбук статус бара прошка од Борисов

Премиерот Зоран Заев им се извини на премиерот на Република Бугарија Бојко Борисов како и на „пријателите и браќата“ Бугари, со свој Фејсбук статус, за зборовите кажани во телевизиското интервју […]

Вести

ФОТО: Заев мирно во строј пред Борисов и „бугарски“ Цар Самоил

Со премиерот на Бугарија, Борисов, заеднички положивме цвеќе на споменикот на Цар Самoил во Софија, е натписот на фотографиите објавени на официјалната Фејсбук страна на Зоран Заев. Но, она што […]

Регион

БОРИСОВ ПРЕД ОСТАВКА: Опозиционерот Радев победи на претседателските избори

Бугарија го избра Румен Радев за претседател. Петтиот претседател на изборите победи со значителна предност пред кандидатот на владејачката партија ГЕРБ, Цецка Цачева. Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави повлекување ако […]

Вести

Функционери од партијата на Бојко Борисов волонтираат во скопско

Бугарскиот европратеник од ГЕРБ / ЕПП Андреј Новаков и пратеникот и претседател на Младите ГЕРБ Георг Георгиев се во Скопје, каде што помагаат за отстранување на штетите кои беа предизвикани […]