Ознака: брана

Вести

Марија оштети брана која може потполно да пукне

Последиците од катастрофалниот ураган Марија и во наредниот период може да претставува голем проблем за веќе разорениот Порторико.  Браната Гуахатака која се наоѓа на северозападот на државата би можела потполно […]

Вести

Итна евакуација- Пука најголемата брана во Калифорнија, луѓето панично бегаат од потоп

Жителите што живеат по текот на највисоката брана во САД, во близина на градот Оровил во северна Калифорнија, итно се евакуирани откако властите јавиле дека браната може да попушти поради […]

Вести

Таџикистан ја гради највисоката брана на светот

Таџикистан официјално почна со изградба на браната Рогун, голем проект кој по завршувањето ќе претставува највисока брана на светот и ќе обезбеди снабдување со електрична енергија на централна Азија.Браната Рогун, […]

Вести

Видео од моментот кога се апсеа наркодилерите во полициската акција „Брана“

Пет лица се приведени, по едно се трага, а едно веќе e во притвор. Ова е билансот од полициската акција „Мрежа“ која траела во текот на вчерашниот ден до утринските […]

Локална самоуправа

Потпишан договор за санирање на најкритичните точки на браните на река Пена

Договор за помош вреден 330.000 евра за санирање на најкритичните точки на браните на реката Пена во Полошкиот регион денеска потпишаа министерката за локална самоуправа Ширет Елези и постојаниот претставник […]