Ознака: Браќа Манаки

Култура

Клаудија Кардинале пристигна на “Браќа Манаки“

Вечерва по повод свеченото отворање на 39-от Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола пристигна легендарната актерка Клаудија Кардинале. Ѕвездата на годинешново издание на Фестивалот допатува со својата […]

Култура

Благоја Куновски – Доре: Мастер класата на Џон Сил е историски настан за „Браќа Манаки“

ИФФК со задоволство соопштува дека реакциите од денешниот мастер клас на лауреатот на Златна Камера 300, Џон Сил се повеќе од позитивни. Сите што денеска беа во публиката за да […]

Издвојуваме

Млади кинематографери од Финска и Унгарија претставени на „Браќа Манаки“, оскаровецот Алан Старски држи предавање за филмска сценографија

ИФФК „Браќа Манаки“ со задоволство ве известува дека на денешната прес конференција на ИФФК „Браќа Манаки“, директорот на фестивалот Благоја Куновски и уметничкиот директор Гена Теодосиевска  претставија уште тројца кинематографери […]

Вести

Агенција за филм и продуцентот Владимир Крстевски реагираат на изјавите на Горјан Тозија

Од изјавата на г-нот Тозија може да се констатира дека тој повторно се обидува да ја изманипулира македонската културна јавност, изнесувајќи невистини за кои може да се наведат бројни докази […]