Ознака: брегзитот

Вести Свет

Владата на Меј го поддржа договорот за брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј изјави дека нејзината Влада денес го разгледала и го поддржала нацрт-договорот на ЕУ за брегзит. Изјавата следуваше по петчасовниот состанок на Владата, кој течеше во доста жестока […]

Вести Свет

Петстотини илјади Британци на протест против Брегзитот

Околу петстотини илјади Британци излегоа денес на улиците на Лондон со барање да се прекине Брегзитот и да се распише нов референдум. Најголем број од демонстрантите се млади лица кои побараа […]