Ознака: Брза помош

Вести

Штипската медицинска Брза Помош остана без една смена- медицинските работници во карантин!

Лекар од Итната медицинска помош во Штип е позитивен на корона вирус. Тоа во изолација однесе цел тим, односно шестмина негови колеги. Од Здравствениот дом велат дека тоа засега нема […]

Вести

Јанева се чувствувала подобро, екипата на Брзата помош го напушти судот

На осомничената Катица Јанева и се слошило во Кривичниот суд, откако беше донесена од задниот влез на зградата, каде судија на претходна постапка треба да одлучи за притворот, кој го […]

Македонија

Жешкото време ги вжешти и линиите на Брзата помош

Поради топлотниот бран што ја зафати земјата со многу високи температури од портокалова фаза, бројот на повици кон службата за Итна медицинска помош (ИМП) во изминатиот викенд е зголемен, како […]

Вести

Зголемен бројот на мозочни удари, Брзата помош дневно добива по 120 повици

Зголемен број повици во врска со нарушеното здравје на хронично болни, зголемен крвен притисок, главоболки, вртоглавици, малаксаност, недефинирани состојби регистрирала деновиве Итната медицинска помош во Скопје, од каде посочуваат дека […]

Вести

Десетина граѓани колабирале на пречекот на европскиот шампион Вардар

Денеска голем број граѓани, како во центарот на Скопје, на аеродромот, така и по маршутата по која се движеше шампионскиот автобус на Вардар ги поздравија новите европски шампиони. Поради повисоките […]

Вести

Зголемен е бројот на интервенции во скопската Брза помош

– Имаме многу пациенти, речиси за една третина повеќе од лани, на неонатологија нема место и додаваме креветче плус за болните бебиња – вели Аспазија Софијанова директор на Клиника за […]

Вести

После земјотресите во Скопје повредени повеќе од 50 лица!

Околу 50 граѓани на Скопје се повредени после земјотресите во Скопје. Според информациите на zdravstvo24.mk најмногу, над 30 пациенти со скршеници на рацете и нозете, расекотини попладнево примени се во […]

Видео

Видео: Вака возачите во Германија реагираат на звукот на сирената од Брза помош…

Погледнете како реагираат на звук на сирената од Брза помош во Германија. Навистина неверојатно.Германија е држава која е позната по својата уреденост и култура, си се знае кој што и […]