Ознака: брза храна

Здравје

Исфрлете ги овие 4 намирници од исхраната до лето – загарантирано ќе ослабнете и ќе ја доведете вашата фигура до совршенство

Правилната исхрана е клучна за слабеење. Храната којашто ја консумирате може да има пресудно влијание на вашата телесна тежина Правилната исхрана е и повеќе од важна за губење на килограмите […]

Кулинарство

Во амбалажата за брза храна има штетни супстанции

Истражувањето објавено денеска од група европски невладини организации открива присуство на перфлуорирани соединенија во амбалажа за еднократна употреба што се користи особено во рестораните за брза храна. По пластиката сега […]

Живот

Брзата храна создава зависност

Американско списание ја истражуваше поврзаноста меѓу прекумерна телесна тежина и зависност од храна. Резултатите покажаа дека брзата храна може да предизвика зависност. Повеќе од половина од сите калории кои ги […]

Нега и убавина

Нездравата храна причина за смрт на еден од пет смртни случаи

Еден од пет смртни случаи во светот е поврзан со нездравата храна. Тоа е заклучок на една неодамна спроведена студија, објавена во стручното списание Lancet. Единаесет милиони смртни случаи ширум […]

Живот

10 години јадел само брза храна, па ослепел

Светските медиуми пишуваат за 17.годишник кој јадел само помфрит, грицки и шунка, а потоа речиси целосно ослепел поради недостаток на витамини во исхраната. Станува збор за момче од Бристол кое […]

Живот

Кое дете има 300 денари после школо за ужинка?

На светско ниво, КФЦ и Бургер Кинг се најголемите конкуренти на Мекдоналдс. КФЦ отвори во Македонија годинава за прв пат ресторан за брза храна. Таргетирана популација секако дека се младите […]

Занимливости

30 дена јадел Мекдоналдс и покажа дека можете да јадете брза храна, а да останете слаби

Како што внесуваме голем број на калории, потребно е покрај тоа да имаме и соодветна физичка активност со која ќе ги потрошиме калориите кои не ни се потребни и нема […]