Ознака: Брисел

Вести

Датумот за преговори блиску, а сепак далеку

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија. […]

Вести Македонија

Хан на Твитер: Брисел треба да одобри датум за пристапните преговори со Македонија и Албанија

Во пресрет на одлуката на Европскиот совет наредната недела еврокомесарот Хан на Твитер порача дека Брисел треба да одобри датум за пристапните преговори со Македонија и Албанија. Македонија и Албанија […]

Македонија

Претседателот Пендаровски во прва посета на Брисел откако стапи на функцијата

Претседателот на земјава Стево Пендаровски денес престојува во прва работна посета на Брисел откако стапи на функцијата. Тој ќе има одвоени билатерални средби со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск […]

Македонија

Премиерот Заев би заменил две Нобелови награди за отпочнување на преговори на Европскиот Совет

Во интервју за белгискиот весник “Ле Соар“ премиерот Заев уште еднаш ги повика земјите членки на ЕУ да преземат одговорност и да испорачаат датум за преговори. Доколку не се додели датумот […]

Издвојуваме Коментари

Мицковски и Гога во Брисел, фаците на сликата не ни делуваат баш најсреќни

Само краток коментар, оти една слика е илјада зборови, нели? Се разбира ПРот и пропагандата од црно прават бело и обратно. Но ако се гледа по сликата, по гестикулацијата и […]

Вести

Бачев и Петровски им пишаа на Ердоган и Орбан: Помогнете да ја спречиме марионетската власт во Скопје да избрише се што е македонско

Претседателот на Единствена Македонија Јанко Бачев и кандидатот за претседател од „Македонија-Блокира„ на претстојните избори Филип Петровски денеска преку амбасадорите на Турција и Унгарија во Скопје доставија писмо до премиерот […]

Вести Регион

Заев повикан од Могерини на состанок со функционерите од Западен Балкан

Исто како и минатата и на крајот на оваа година шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини за утре во Брисел на неформален состанок ги повика партнерите од Западен Балкан. Тројцата претседатели […]

Вести Регион

Харадинај со предупредување го Брисел за можна дестабилизација на Балканот

Како што јави дописникот на МИА од Приштина косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека зачленувањето на Косово во Европската Унија ќе го зајакне мирот и ќе го ослабне влијанието на Русија, […]

Вести Свет

Го откажа ли Меј гласањето за Брегзит, како што јави Би-Би-Си?

Би-Би-Си јави дека британската премиерка Тереза Меј го откажа гласањето во Долниот дом на Парламентот во Лондон за Договорот за Брегзит, што беше предвидено за утре. Иако британскиот јавен радиодифузен сервис […]

Вести

Протести на „жолтите елеци“ и во Холандија и Белгија (фото)

Протести на „жолтите елеци“ и во Холандија, Ротердам. Како што се чини се шири бранот на протестите против естаблишментот и европската бирократија насекаде. Запален е огнот на отпорот. Протести имаше […]