Ознака: брокула

Кулинарство

Тестенини со брокула и лимон идеални за топлите денови

Кога температурите се високи, сите сакаат да го сведат на минимум времето поминато пред шпоретот. Секоја идеја за брз и хранлив ручек е добредојдена, а еден од предлозите е тестенини […]

Занимливости

Дали сте пиеле кафе од БРОКУЛА? Едноставно е и здраво

Кафе од брокула звучи примамливо, нели? Добри вести за љубителите на кафе: кофеинот и зеленилото можат да се искомбинираат во една чаша. Карфиолот и брокулата се вообичаени состојки не само […]

Здравје

Што е поздраво – брокула или карфиол?

Брокулата и карфиолот се богати со антиоксиданти и содржат малку јаглехидрати. Иако изгледаат слично, брокулата и карфиолот имаат многу разлики. Корисно е да јадете и брокула и карфиол. Содржат малку […]

Здравје

Брокулата е вистинска витаминска бомба: Еве зошто е многу важно овој моќен зеленчук да го внесете во вашата исхрана!

Кога ќе се спомене здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула и тоа со причина, бидејќи овој зеленчук во себе содржи многу минерали и витамини, а може да се […]

Нега и убавина

Овие 5 намирници се најдобри „убијци“ на целулитот – доволни се само 3-4 порции неделно

Целутитот претставува промени на сврзното и поткожното масно ткиво кои го даваат добро познатиот „изглед на кора од портокал“. Целулитот нема никаква врска со нашата тежина – тој може да […]