Ознака: бубрези

Живот

Имате висок крвен притисок? Овој чај ќе ви го регулира!

Високиот крвен притисок настанува од повеќе причини и потребно е навремено да се регулира. Хипертензијата го зголемува ризикот од срцеви заболувања, атеросклероза, мозочен удар и откажување на бубрезите. Од суштинско значење за здравјето […]

Живот

Отстранете го песокот од бубрезите: Природен рецепт кој ќе ве спаси од болките

Со овој рецепт за кратко време ќе се ослободите од песокот во бубрезите. Потребни состојки: 100мл лимонов сок 100мл маслиново масло 100мл пиво Начин на подготовка: Се ставете во шише […]

Живот

Овие работи свесно ги правите, а не знаете колку штета си нанесувате на себе

Бубрезите се незаменлив пар органи без кој организмот не може да функционира. Оштетувањето на бубрезите често станува неосетно, а кога симптомите ќе почнат да се појавуваат, може да е доцна […]

Живот

Неверојатен пијалок за чистење на бубрезите

Премногу токсични материи може да доприносат за заболување на бубрезите, уринарниот тракт и мокрачната бешика. Нивните најголеми непријатели се солта, генетски модифицирана храна, протеини од животинско потеклом газирани пијалоци, кофеин и […]

Живот

Една чаша наутро и навечер: Овие листови можат да ги исчистат вашите бубрези и да направат да работат беспрекорно!

Бубрезите  се многу  важни  бидејќи  ја филтрираат крвта и  го поттикнуваат  исфрлањето на штетни  материи од  организмот. Нивната  функција  е многу  важна  и  затоа  треба да размислуваме  за нив.Хранете се […]

Живот

OВИЕ намирници се одлични за превенција против ракот на бубрегот

Честото конзумирање домати и други врсти овошје и зеленчук, кои содржат високо ниво на ликопен во новата студија се поврзани со намалувањето на ризикот од рак на бубрезите.Инаку,ликопенот е антиоксидант […]