Ознака: бугарски пасош

Вести

За една година 10.000 Македонци побарале бугарски пасош

Во периодот меѓу мај 2017 и мај 2018 година вкупно 17.793 лица побарале бугарско државјанство, односно пасоши, а од нив најголемиот број се од Македонија, информираше министерката за правда Цецка […]

Занимливости

Бугарија ги менува законите! Од сега можете да дојдете до бугарски пасош на многу полесен начин

Бугарскиот заменик премиер Валери Симеонов за време на тркалезната маса на тема „Демографски политика и трудова мобилност“, изјави дека во моментот дури 53 000 апликации со соодветните приложени документи на 53 […]

Занимливости

Добри вести за оние кои имаат бугарски пасош

Бугарските граѓани од 1 декември во Канада ќе патуваат без ограничувања. Канада најави официјално укинување на визите за бугарските и романските граѓани. Според најавата од 1 мај  во Канада без виза […]

Црна хроника

Обид за киднапирање на бугарски државјани во Тетово. Ова се деталите!

Сопружници од бугарскиот град Ќустендил се спасиле од заложништво бегајќи од хотел во Тетово па потоа со автостоп стигнале до Скопје каде го пријавиле случајот. Двајцата вчера дошле во градот […]

Балкан

Во последните пет години 62.049 странци станаа Бугари. Меѓу нив има и македонски граѓани!

Вкупно 62.049 странски државјани добиле бугарско државјанство во последните пет години. Овој податок се наведува во писмен одговор на министерот за правда Екатерина Захариева до пратеник.Вкупно 60.194 од „новите“ Бугари […]