Ознака: Бујар Османи

Вести

За Бујар Османи идентитетот е затворено прашање, за Гоце ќе се разговара

За Бујар Османи идентитетот е затворено прашање, за Гоце ќе се разговара Новиот министер за надворешни работи е оптимист дека со политички разговори ќе се надминат разликите со Бугарија. Тој […]

Вести

Забраните за посети во болница не важат за високите функционери на ДУИ

Бујар Османи од ДУИ на својот приватен профил на Фејзбук објави фотографија заедно со неговиот сопартиец Талат Џафери, кој е примен и хоспитализиран само со пневмонија на Инфективната клиника во […]

Вести

ЕУ на земјава и донира уште осум респиратори

Националниот координатор на странска помош во земјава и вицепремиер за европски прашања Бујар Османи, заедно со евроамбасадорот Самоел Жбогар и министерот за здравство Венко Филипче денеска ќе ја презентираат донацијата […]

Вести

Бујар Османи во изолација, ќе се тестира дали има коронавирус

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска го откажа учевството на состанокот на Советот за безбедност, и истакна дека ќе се повлече во изолација до вторник, кога ќе направи тестирање […]

Македонија

Османи во инспекција на државните институции, ги проверува двојазичните табли (ВИДЕО)

Бујар Османи, вицепремиерот за европски прашања во саботата на својот Фејсбук профил објави видео на кое е снимен како ги проверува двојазичните табли на институциите во Скопје. При проверката Османи забележа дека […]

Македонија

Бујар Османи бара од премиерот Заев да не го користи зборот „метла“

Бујар Османи, вицепремиер за евроинтеграции побара од премиерот Зоран Заев во јавните настапи да не го користи зборот „метла“ затоа што тоа било компромитирачки за другите. – Тоа претставува понижување […]

Македонија

Поставете го албанското знаме каде сакате, нема да имате проблеми, порача Османи

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции го оправдува чекорот на играорците од Косово кои поставија албанско знаме на Самоиловата тврдина во Охрид за што беа парично казнати. Според Османи албанското знаме може […]

Македонија

Инцидентот во ИВЗ е срамен чин, може да влијае на меѓуетничките односи – тврди Османи

Како што соопштија од Секретаријатот за европски прашања на денешниот состанок со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи […]

Македонија

Бујар Османи во неколкудневна работна посета на Вашингтон

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оваа седмица ќе престојува во неколкудневна работна посета на Вашингтон. Во рамките на посетата Османи ќе учествува и на традиционалниот […]

Македонија

Законот е кукавичко јајце кое го подметнувате да го разнишате унитарниот карактер на државата

Наместо да се засрами од својата недолична изјава за тоа дека сум била деструктивен елемент во Венецијанската комисија заменик-претседателот Османи продолжува со навредите и личните дискредитации, пишува во своето последно […]

Македонија

Каракамишева: Нема да можете да ме повлечете до 2020 година

Фејсбук обраќањето на Тања Каракамишева како одговор на изјавата на Бујар Османи дека ќе гледале со коалиционите партнери како да биде повлечен од Венецијанската комисија тој “деструктивен елемент“. -Му благодарам на заменик-претседателот […]