Ознака: вакцина

Вести Здравје Свет

Светската здравствена организација не гледа оптимистички на вакцината против коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денес дека никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на вакцина за спасување на живот против коронавирусот, што зафати десетици […]

Свет

СЗО: Вакцината за КОВИД-19 не треба да се очекува пред првата половина на 2021 година

Истражувачите откриваат „добар напредок“ во развивањето на вакцината за КОВИД-19, но првите вакцини не можат да се очекуваат пред првата половина на 2021 година, изјави експертот на Светската здравствена организација […]

Живот

Македонецот кој ја прими вакцината од Оксфорд се чувствува добро: Трипати ни земаа крв, во ноември следи уште едно тестирање

Македонецот Борко Андреевски кој живее во Англија, по три месеци откако ја прими вакцината за Ковид 19, своето искуство го сподели во изјава за Сител . Борко немал несакани последици. […]

Вести

Откриено кога најрано да се очекува вакцината против коронавирусот

Директорката на американската Воена програма за истражување на заразни болести Венди Самсонс-Џексон, денеска изјави дека е разумно да се очекува дека до крајот на годината „на дел од американската популација […]

Вести Контроверзни фајлови

Околу 30 проценти од американците веруваат дека Бил Гејтс се подготвува да ги микрочипира луѓето

Околу 30 проценти од американците веруваат дека Бил Гејтс се подготвува да ги микрочипира луѓето Едно ново истражување покажало дека повеќе од 25% од Американците и 44% од републиканците веруваат […]

Вести

Русија: научници тестираа вакцина против КОРОНА ВИРУСОТ

Русија: научници тестираа вакцина против КОРОНА ВИРУСОТ Истражувачи во Русија развија имунитет на инфекцијата од КОРОНА ВИРУСОТ откако вакцината ја проверија на себе. – Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија […]

Вести

Главниот американски епидемиолог предупреди на евентуално негативни последици на вакцини на Ковид-19

Директорот на Националниот институт за алергии и заразни болести Ентони Фаучи (79) изјави денеска дека американски компании работат на најмалку осум вакцини и дека, доколку се оди добро, би можело […]

Вести

СЗО: Шест или седум вакцини за Ковид-19 се во рана фаза на клинички испитувања

Шест или седум вакцини за Ковид-19 се во рана фаза на клинички испитувања, изјави денеска на прес-конференција д-р Катерина Смалвуд, од Канцеларијата за Европа на Светската здравствена организација. Австралија ќе […]

Вести

Британски тим научници произведува милион вакцини против Covid-19

Британски тим научници произведува милион вакцини против Covid-19 Милион дози на потенцијална вакцина против новиот тип коронавирус кој го предизвикува заболувањето Covid-19, веќе се произведуваат и би требало да бидат […]

Вести

Смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ е до 6 пати помала во држави кои ја користат БСЖ вакцината (документ)

Смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ е до 6 пати помала во држави кои ја користат БСЖ вакцината (документ) Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање, каде што е вклучена БСЖ […]