Ознака: вакцина

Свет

Експертите за рускиот „Спутник V“: Тоа е повеќе молотов коктел отколку вакцина

Во глобалната трка за вакцина против коронавирус, рускиот претседател Владимир Путин во вторникот објави дека неговата земја е еден чекор понапред. Русија објави дека локално развиената вакцина добила регулаторно одобрение […]

Свет

„Не е поентата да се биде прв“: Американскиот министер за вакцина на Путин против коронавирусот

Реагирајќи на објавата на Русија дека ја одобри првата вакцина за коронавирусот во светот, американскиот министер за здравство, Алекс Азар, изјави денеска дека не е поентата да се биде прв. […]

Здравје

5 работи што треба да ги знаете за руската вакцина против коронавирус: На кого нема да му биде дозволено да ја прими?

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека Русија регистрирала вакцина против корона. Тој рече дека руското Министерство за здравство ја одобри вакцината, која ја доби и неговата ќерка. Колку долго ќе не […]

Свет

ГОЛЕМА ПОБАРУВАЧКА за вакцината на Путин: Пристигнуваат нарачките за „Спутник V“, една милијарда дози веќе резервирани

Русија ја прогласи својата прва регистрирана вакцина против коронавирус наменета за странските пазари „Спутник V“ , наречена по првиот светски сателит, изјави денеска првиот човек на здравствената фондација РДИФ Кирил […]

Здравје

Предупредуваат дека вакцината може да не биде ефикасна кај оваа група на луѓе: „Подобро нешто отколку ништо“

Експертите веќе долго време предупредуваат дека прекумерната телесна тежина е главен фактор на ризик од коронавирусот. Сепак, сега здравствените експерти стравуваат дека потенцијалната вакцина можеби нема да може да ги […]

Вести Здравје Свет

Светската здравствена организација не гледа оптимистички на вакцината против коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денес дека никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на вакцина за спасување на живот против коронавирусот, што зафати десетици […]

Свет

СЗО: Вакцината за КОВИД-19 не треба да се очекува пред првата половина на 2021 година

Истражувачите откриваат „добар напредок“ во развивањето на вакцината за КОВИД-19, но првите вакцини не можат да се очекуваат пред првата половина на 2021 година, изјави експертот на Светската здравствена организација […]

Живот

Македонецот кој ја прими вакцината од Оксфорд се чувствува добро: Трипати ни земаа крв, во ноември следи уште едно тестирање

Македонецот Борко Андреевски кој живее во Англија, по три месеци откако ја прими вакцината за Ковид 19, своето искуство го сподели во изјава за Сител . Борко немал несакани последици. […]