Ознака: Валентин

Вицотека

Дечко добива “корпа“ на Валентајн и тоа преку јавна порака

“Корпа“ за Валентајн е последното нешто што дечко би го очекувал од својата девојка за празникот на вљубените.  Но, оваа приказна е малку поинаква. Лаура од Манчестер не само што […]

Занимливости

Како Трифун и Валентајн станале светци?

Според православните обичаи денес е Свети Трифун маченик. Според преданијата големиот грешник Трифун, бил ладнокрвен убиец, кој убил 99 луѓе, па бил осуден на божја казна. Од казната можел да […]

Занимливости

Најромантични дестинации за Денот на вљубените

Позната по прекрасната природа, исклучително чистите улици и безобразно високите цени, Женева е и најромантичната дестинација во светот за Денот на вљубените. На истражување направено на аеродромот Гетвик во Лондон […]