Ознака: Ванчо Костадиновски

Вести

На земјоделците им е потребна континуирана грижа и реални мерки, а не залажување на новата влада на СДС

Земјоделците се соочуваат со проблем поврзан со откупот на земјоделските производи. Во моментов алармантна е ситуацијата со производителите на праски во државава, истакна на денешната прес-конференција Ванчо Костадиновски од ВМРО-ДПМНЕ.Според информациите […]

Вести

Започнува изградбата на Конска брана кај Гевгелија, инвестиција вредна 40 милиони евра

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо Костадиновски, денеска заедно со градоначалникот Иван Франгов, го посетија местото во близина на селото Конско, каде ќе се гради Конска брана, инвестиција вредна […]

Вести

Костадиновски: Ги поставивме на вистинското место земјоделските политики

ВМРО-ДПМНЕ ги постави на вистинското место земјоделските политики и македонското село и покажува како искрено треба да се цени трудот на македонскиот земјоделец. За нас, земјоделството и македонското село претставуваат […]

Вести

Ванчо Костадиновски на средби со земјоделците од Кавадарци, Дреново и Возарци

Ванчо Костадиновски од ВМРО-ДПМНЕ вчера оствари средба со земјоделците во Општина Кавадарци, Дреново и Возарци, на која беше разговарано за општите услови и можности се со цел поголем  развој на […]

Вести

Ванчо Костадиновски: Откупувачите ќе го почитуваат договорот, оризопроизводителите да го предадат оризот

Заменик министерот за земјоделство Ванчо Костадиновски доцна синоќа повторно оствари средба со откупувачите и преработувачите на ориз од општина Чешиново-Облешево и Кочани која се однесува на откупот на ориз и […]

Вести

Почна откупот на тутун: Се очекува повисока цена од ланската

Откупот на тутунот почна добро, проблеми не се очекуваат, а извесно е дека производителите ќе постигнат повисока цена од ланската зашто родот е квалитетен.Ова го истакна заменик-министерот за земјоделство Ванчо […]

Вести

Костадиновски: Се почитуваат правилниците за квалитет на оризовата арпа

Јас жалам што дополнителниот заменик министер се препознал најверојатно со некој од откупувачите и навистина жалам доколку имале некоја одредена шема или договор сѐ со цел да се создаде незадоволство […]

Вести

Костадиновски: Могила ги поддржува политиките на ВМРО-ДПМНЕ

Тука сме да поразговараме со граѓаните за сите политики кои ги спроведува ВМРО-ДПМНЕ и сите мерки кои досега се реализирани како 800 милиони евра исплатени субвенции за земјоделците, 15 милиони […]