Ознака: ватикан

Контроверзни фајлови

Зошто Ватикан отстрани 14 книги од Библијата во 1684 година?

Црквата на Ватикан, или римокатоличката црква, има долга историја за корупција и манипулации. Од престапи и геноцид пред неколку векови над Катарите, до сексуално злоставување деца во модерните времиња, таа […]

Контроверзни фајлови

Разоткриена е една од најстрого чуваните тајни на Ватикан!

Викиликс објавија пораки на својот сајт, кои покажуваат дека Ватикан знае за постоењето на вонземски суштества и уште поинтересно, дека дури и комуницираат со нив. Објавените пораки на сајтот на […]

Занимливости

Ја запроси пред Папата: Клекна пред девојката, а таа занеме

Еден маж го искористил моментот пред папата Франциск и ја запросил својата девојка среде Ватикан.Во моментот кога папата шетал низ Ватикан, венецуелскиот политичар и активист Дарио Рамирез ја искористил приликата […]

Вести

Зошто Меланија не е меѓу седумте бели дами на Ватикан?

На официјалната средба со папата, Меланија Трамп, првата дама на ватикан, носеше црн фустан од тантела, а на главата, според протоколот, црн тантелест вел.Во слична комбинација се појави и Иванка […]

Вести

Трамп: Средбата со папата Франциск беше „чест за цел живот“

Средбата со папата Франциск беше „чест за цел живот“ и инспирација за стремеж кон мир во светот, изјави американскиот претседател Доналд Трамп.– Средбата со папата Франциск беше чест за цел […]

Вести

Ватикан замрзна скоро два милиони евра сомнителни средства

Средствата се дел од вкупна сума од околу 13 милиони евра замрзнати меѓу 2013 и 2016 година. Лани службата за финансиска контрола на Ватикан соошти дека затворила речиси 5.000 сомнителни сметки […]

Вести

Ватикан прати извинување за грешката со местото на раѓање на Мајка Тереза

По реакцијата на македонската Амбасада во Ватикан за неточната информација за местото на раѓање на Мајка Тереза која што се појави во брошурата подготвена од Ватиканските власти за нејзината канонизација, […]

Вести

ФОТО: И во Ватикан се обрука: Заев ги прекрши строгите протоколи

Заев и во Ватикан се обрука, ги прекрши строгите протоколиВатикан важи за едно од местата со најстроги протоколи на однесување во светот. На сите официјални настани поканетите гости однапред се […]

Вести

Груевски: Oрден за заслуги Мајка Тереза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес објави иницијатива за меѓународен орден за заслуги за Мајка Тереза, во чест на нејзиното животно дело.Тој денес беше во Ватикан на канонизацијата на Мајка […]

Вести

Димитриев: Уште еден светец по потекло од Македонија

Канонизацијата на Мајка Тереза е голем настан за Република Македонија и за македонскиот народ. Денеска добивме уште еден светец по потекло од Македонија, што само по себе ја покажува големината […]

Вести

Груевски во Ватикан со внукот на Мајка Тереза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е дел од свеченоста во Ватикан каде Мајка тереза пред малку беше прогласена за светица.Тој церемонијата ја проследи до внукот на Мајка Тереза, Гомбар Алојз, […]

Балкан

Николиќ и Тачи се ракуваа во Ватикан

Претседателот на Србија Томислав Николиќ протоколарно се ракуваше со косовскиот премиер Хашим Тачи, при церемонијата за востоличување на папата во Ватикан, потврди кабинетот на српскиот претседател.Со протоколарната комуникација со Тачи, […]