Ознака: Вашингтон

Вести

Затворена границата со Мексико, цела Калифорнија е во карантин

Вашингтон денеска објави дека исто како границата со Канада ќе се затвори и границата со Мексико, во напод да се заузда ширењето на КОРОНАВИРУСОТ. „Соединетите држави и Мексико решија да […]

Вести Свет

САД со поддршка за Договорот од Преспа и честитки за грчкото раководство

На средбата во Вашингтон со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос американскиот државен секретар Мајк Помпео истакнал дека САД го поддржуваат историскиот Преспански договор и му честитаат […]

Вести Македонија

Маригона Марку е вршител на должноста амбасадор во Вашингтон, извести МНР

Маригона Марку е вршител на работите амбасадор во македонската Амбасада во Вашингтон, информираат од Министерството за надворешни работи. – По завршувањето на мандатот на претходниот амбасадор во ДКП-то во Вашингтон, […]

Вести Свет

Утре Заев ќе се сретне со Пенс

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев утре, 20 септември во Вашингтот ќе се сретна со потпретседателот на САД, Мајк Пенс. Билатералната средба се остварува на покана на потпретседателот  Пенс, на […]

Вести Македонија

Кина и Америка продолжуваат со војната

Кина и Америка продолжуваат со војната,сега засега е од економска природа и е со царински мерки. Американскиот претседател, Доналд Трамп, ѝ воведе царини на Кина, кои изнесуваат 10 отсто на […]

Вести

Трамп бега од Вашингтон бидејќи мисли дека Белата куќа е „вистинска дупка“

Американскиот претседател Доналд Трамп на членовите на својот голф клуб во Њу Џерси им кажал дека многу време проаѓа подалеку од Вашингтон бидејќи Белата куќа е „вистинска дупка“.Белата куќа не […]

Вести

Петмина ранети при напад на бејзбол тренинг близу Вашингтон

Најмалку пет лица, меѓу кои и американскиот конгресмен Стив Скејлиз, се ранети денеска кога вооружен маж отворил оган врз присутните на бејзбол тренинг во местото Александрија во сојузната држава Вирџинија, […]

Вести

МАКЕДОНСКИТЕ АМБАСАДОРИ ВО САД, ВАШИНГТОН НИ ГИ ВРАЌА КАКО МИНИСТРИ

Македонските амбасадори во САД, Вашингтон ни ги враќа како  министри Пишува Тодор ПЕТРОВКако да стана правило, македонските амбасадори во САД, Вашингтон ни ги враќа како министри во Владата на Македонија. Зоран […]