Ознака: Вевчани

Вести

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева. „По повод медиумските објави за изгорено бугарско […]

Вести

Прв кластер во Вевчани: Имала заразен во семејството и симптоми, но одела на работа

Прв кластер на заболени од коронавирус регистриран во Вевчани. Тестирањето покажало дека пет работнички вработени во текстилна фабрика асимптоматски носители на вирусот, по што се ставени во изолација. Тие се […]

Живот

Вевчани ги живее своите два дена возбуда со карневалот под маски

Вевчани наредните два дена ќе пулсира во знакот на хуморот, сатирата, но и отворената критика кон негативното во секојдневието, кон општеството, светот, сето прикажано низ колоритните маски што ќе бидат […]

Македонија

Петровски: Двајца „тигри“ не нè оставија на само со Муковски, тој не може слободно да размислува

Протестите на „Македонија бојкотирам“ продолжуваат. По синоќешниот пред домот на пратеникот Крсто Муковски, демонстрантите викендов ќе протестираат пред куќите на пратениците Сашо Василевски и Љубен Арнаудов во Охрид. Наспроти меѓународната […]

Живот

Во Вевчани се одржува Саем на органска храна

Земјоделци, пчелари и туристички работници од руралните средини денес во Струшко ги претставија своите производи во Вевчани на Саемот за органска храна „Органско на нива, традиционално на трпеза“. Саемот е […]

Вести

Осумнаесетгодишниот Иван Парталоски од Вевчани го фати светиот крст

Осумнаесетгодишниот Иван Парталоски од Вевчани го фати светиот крст што денеска беше положен во студените води во Вевчанските извори.Парталоски, кој четврти пат скока по светиот крст и првпат го фаќа, […]

Вести

Над 42 отсто излезност во Вевчани до 13 часот

Во општина Вевчани излезноста до 13 часот е 42,17 проценти, информира претседателката на Општинската изборна комисија Параскева Гогоска Кукоска.Од регистрираните 2.044 гласачи, своето граѓанско право го оствариле 864 лица. Гласањето, […]