Ознака: вегетаријанци

Живот

Вегетаријанците имаат помалку секс од оние кои јадат месо

Вегетаријанците тврдат дека водат поздрав живот, но се чини дека има еден аспект од животот во кој „потфрлаат“ во споредба со луѓето кои уживаат да јадат месо: сексот. Барем така […]

Живот

Вегетаријанците и веганите имаат поголем ризик од мозочен удар

Вегетаријански и вегански начин на исхрана намалува ризик од срцеви заболувања, но носи поголем ризик од мозочен удар, покажала голема студија објави Би-Би-Си. Студијата објавена во Бритиш медикал џурнал испитувала […]

Живот

Ново истражување покажа дека вегетаријанците се понесреќни од оние кои јадат месо

Истражувањето спроведено на 400 лица покажа дека луѓето кои јадат месо се многу посреќни и позадоволни од вегетаријанците, пренесува Дејли Меил. Оние кои го исфрлиле месото од исхраната се повеќе […]