Ознака: велигденски јајца

Регион

Вучиќ на Могерини ѝ подари корпа со Велигденски јајца, па ѝ го покажа нашиот обичај

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска се состана со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини во Берлин, каде вчера беше одржан самитот за Западен Балкан. […]

Занимливости

Придржувајте се кон овие совети и со сигурност ќе победите во „натпреварот“ кршење со јајца

Велигден е најголем христијански празник на кој најмногу се радуваат децата кога треба да се кршат со јајца. За да бидете убедено дека вашето јајце ќе победи придржувајте се на […]

Занимливости

Израдувајте ги најмладите: Интересна идеја за весели велигденски јајца

Се ближи Велигден и Велики четврток – денот кога обично домаќинките подготвуваат јајца. Ако се уште не сте смислиле како да ги украсите велигденските јајца, еве една идеја. Овие велигденски […]

Занимливости

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што значат боите

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат […]

Занимливости

Модерните домаќинки се воодушевени од јапонската шибори техника! Велигденската трпеза има нова ѕвезда: Тродимензионалните шари се хит!

Оригиналната јапонска шибори техника, со која инаку се фарба ткаенина, стана поинаква, но и многу едноставна техника за фарбање Велигденски јајца. Повеќе не ни се потребни четки, ниту специјални бои […]