Ознака: велигденски јајца

Занимливости

Креативни идеи за украсување велигденски јајца

Се ближи Велигден, па секогаш се добредојдени нови идеи за украсување и бојадисување на велигденските јајца. Во ова интересно видео ќе погледнете неколку корисни совети и креативни идеи коишто можеби […]

Занимливости

Вака Русинките бојадисуваат јајца: Ги замотуваат во салфети, а со чепкалките за уши прават вистински магии

Велигден веќе ни се приближува, а во четврток домаќинките ќе треба да ги бојадисаат своите велигденски јајца, па доколку се уште немате идеја како да ги направите оваа година, ви […]

Живот

Виолетови велигденски јајца со уникатен шарм: Целосно природно бојадисување со помош на една единствена состојка

Фарбањето јајца е омилен велигденски обичај на многумина. За среќа, техники за бојадисување и шарање има многу, па секоја година можеме да пробаме нешто ново. Оваа година во главен фокус […]

Живот

Ако ви останале велигденски јајца, веќе не смеете да ги јадете – ова е причината

Многу е тешко да процениме колку јајца се потребни за фарбање за време на Велигден, па многу од нас подоцна ги дојадуваме јајцата со недели. Кај и да одиш на […]

Кулинарство

Еве како да направите чоколадни јајца за најмалите!

Велигден е празник на кој најмногу се радуваат децата. Како би ја зголемиле нивната среќа уште повеќе, направете им чоколадни јајца од здрави состојки и без додаток на разни адитиви. […]

Балкан

Вучиќ на Могерини ѝ подари корпа со Велигденски јајца, па ѝ го покажа нашиот обичај

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска се состана со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини во Берлин, каде вчера беше одржан самитот за Западен Балкан. […]

Занимливости

Придржувајте се кон овие совети и со сигурност ќе победите во „натпреварот“ кршење со јајца

Велигден е најголем христијански празник на кој најмногу се радуваат децата кога треба да се кршат со јајца. За да бидете убедено дека вашето јајце ќе победи придржувајте се на […]