Ознака: велика британија

Вести

СЕ ТРЕСЕ ОБИДИНЕТОТО КРАЛСТВО: Го снајде она што најмалку очекувале, народот вознемирен

Камерите се снимиле. Земјотрес во Велика Британија, потрес со јачина од 3,9 степени по Рихтер ја погоди јужна Англија, каде што се треселе и куќите. Епицентарот на земјотресот највероватно бил […]

Вести

Велика Британија: Државната секретарка за здравство заболена од новиот коронавирус

Државната секретарка во британското Министерство за здравство, Надин Дорис, е заболена од новиот коронавирус, објави лондонски „Тајмс“. Дорис, кој се разболела во петокот, а вчера констатирано дека е инфицирана со […]

Живот

Потрошила повеќе од 10.000 долари на својата бизарна зависност: 15 години криела што прави во тоалетот, а потоа сопругот дознал сè

44-годишната Лиса Андерсон од Девон, Велика Британија, има чудна зависност – таа јаде талк. Оваа жена, како што пишуваат медиумите, веќе една деценија јаде бебешка пудра и никако не може […]

Вести

Во Британија почна продажба на лут чили сос со ефект како убод од тарантула

За мазохистички настроените луѓе кон лутото, британска фирма пушта во продажба нов чили сос кој „имитира реакција“ од убод од тарантула, објави весникот Метро. Новиот продукт е „Scientific Steve’s Venom […]

Вести Свет

Договорот за Брегзит-усвоен, Британија излегува од ЕУ

Европската унија едногласно го одобри договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ и политичката декларација. Претседателот на Советот на Унијата Доналд Туск, по денешниот вонреден самит на европските лидери […]

Uncategorized Вести Свет

Британија користи фиктивни и неисправни декларации за царини

Европската Комисија бара од Велика Британија 2,7 милијарди евра само за царини. ЕК на Британија и упати ,, образложено мислење” , што е втор чекор на повреда на правото во […]

Издвојуваме Свет

Кој ги измисли нацизмот ? Не се Германците

Тие се изживувале и во Африка, Англичаните однеле околу 13 милиони луѓе од тој континент како робови. Бројката на загинати е 3-4 пати поголема, односно вкупниот број на жртви достигнува […]

Вести Македонија

И Алан Данкан, министер на Велика Британија за Европа и Америка денес во Скопје

Со денешната посета на министерот Алан Данкан свој придонес во поддршката на Референдумот дава и Велика Британија. Тој ќе се сретне со македонскиот министер за надворешни работи, Димитров, а главна […]

Вести Издвојуваме Свет

Концентрациони логори и гулази во Велика Британија?

Политичката група LGBTQ+Goldmiths на својот официјален Tviter профил објави дека конзервативците би требало да се сместат во концентарациони логори и повикуваат на основање на гулази ( логори во Советскиот Сојуз […]