Ознака: Велики четврток

Живот

Првото вапцано јајце има волшебна моќ- еве што да направите на Велики Четврток

Велики четврток е ден кога се фарбаат велигденските јајца. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, седмица која е полна со важни настани за спасението на човекот. Главен обичај […]

Вести

На Велики четврток се фарбаат јајца, овие работи треба да ги знаете и почитувате

Задутре е Велики четврток, ден кога се фарбаат велигденските јајца. Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на велигденските јајца. Според обичајот најпрвин […]

Живот

Денес е Велики четврток – и на најголемите грешници им се простуваат гревовите

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики четврток во знак на сеќавање на последното јадење на Исус Христос, Тајната вечера. На Велики четврток е востановена и Светата тајна причест, поради што […]