Ознака: велосипед

Живот

Растојанието од два метри не е доволно кога се трча или вози велосипед…

Истражувањето на научниците од Универзитетот Леувен од Белгија, холандскиот Технолошки универзитет и експерти од Ајндховен покажуваат дека за време на трчање или возење велосипед, не е доволно растојанието од два […]

Издвојуваме

Велосипед што прочистува воздух на студенти од Машинскиот факултет во Скопје освои златни медали во Сеул

Изум на шестмина студенти од Машински факултет при УКИМ во Скопје освои два златни медала на 12. меѓународна изложба на иновации „KIWIE 2019“, што се одржа во Сеул, Јужна Кореја. […]

Занимливости

Соборен светскиот рекорд- Британец вози велосипед со брзина над 280км/час

Британецот Нил Кембел на авионската писта Елвингтон во северен Јоркшир постави нов светски рекорд во брзо возење велосипед. Кембел постигна брзина од 280,557 км/час. Со тоа Кембел за 14 километри […]

Нега и убавина

Ова се здравствените придобивки од возење велосипед

Последните години, актуелни се предностите од изборот на велосипедот како превозно средство во урбаните средини. Доколку автомобилот го замените со велосипед веројатно е дека побрзо ќе стигнете на работа, бидејќи […]

Живот

5 причини зошто возењето велосипед е совршена вежба

Размислувате во распоредот со активности да додадете возење велосипед? Не се двоумете и донесете позитивна одлика, бидејќи, благодарение на тоа, вашето тело ќе “профитира”. Медицинскиот факултет при Универзитетот “Харвард”, на […]

Црна хроника

Со „Фиат пунто“ удрил во 11 годишно дете кое возеле велосипед- повреденото дете пренесено во болница

На регионалниот пат Ратае – Желино, во село Шемшово, Тетовско, вчера околу 12.45 часот патничко возило „фиат пунто“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од С.М.(48) од Скопје, удрило во 11-годишно […]

Живот

12 причини зошто да возите велосипед

За ова алтернативно превозно средство на две тркала важи добро познатата изрека – Возењето велосипед не се заборава никогаш. Освен што претставува одлична кардио вежба за вашето тело, согорување калории и […]

Видео Останати спортови

Велосипедист во неверојатен спуст низ планина (ВИДЕО)

Снимката на маунтинбајкерот е направена со GoPro и на неа се гледа како вози со полна брзина и прецизност низ пречките во шумата. Прескокнува преку нив со леснотија и без […]