Ознака: верски празник

Македонија

МПЦ: Денеска се одбележува празникот посветен на Света преподобна Параскева (Св. Петка)

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот посветен на Света преподобна Параскева (Св. Петка). Светата православна црква празнува три личности со исто име Параскева-Петка поради што во народот често се мешаат […]

Занимливости

Доаѓа голем и тежок празник- ова не треба да го правите

На 21 ноември, христијанските верници ќе го прослават големиот христијански праник Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни или меѓу народот познат како Свети Архангел Михаил. На овој ден, […]

Занимливости

Што вели црквата: Треба ли да се раздава храна за Задушница?

Во спомен на починатите, православните верници ја одбележуваат Задушница, еден од најголемите христијански празници.  Сеќавајќи се на покојните претци, верниците на овој ден се молат за простување на гревовите. Во […]

Занимливости

Зошто задушница секогаш се паѓа во сабота?

Според календарот на Македонската православна црква во сабота е Задушница.Задушница секогаш паѓа во сабота зошто Исус тој ден, пред воскресението во недела, го поминал упокоен. Тоа е денот кога православните […]

Занимливости

Доаѓа голем празник, ова никако не смеете да го правите

На 8. Ноември се празнува големиот празник Митровден. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец […]

Занимливости

Во петок е голем и тежок празник: Ја викаат Црна света Петка, а штити од…

Иако ја викаат Црна света Петка, луѓето веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Поради тоа, народот ја нарекува уште и мајка Параскева.Православните […]

Занимливости

Денеска е голем празник, а ова никако не треба да се прави

Православните верници денеска го одбележуваат празникот на Свети Киријак.По неговиот ден настапува вистинска есен која календарски веќе е почната. Октомвриските денови се врзани за овој народен и верски празника познат […]