Ознака: вести

Коментари

По убиството на Тодор Александров во 1924 Ројтерс известува…

На сајтот на Националната библиотека на Австралија може да се најде следниов текст објавен на 16 септември 1924, во весникот Њуз од Аделаида . “Тодор Александров беше водач на Комитите, […]

Вести

Поскапување: Возачи од денес точите горива по овие цени

Поскапувањето на цената на нафтата на светските пазари се одрази врз нафтените деривати во Македонија па затоа од денеска возачите ќе полнат резервоари по цени кои бележат скок. Согласно новата […]

Вести

Не можат сами да дишат: Тројца заболени од морбили во многу тешка состојба

Еден возрасен, седуммесечно бебе и едногодишно дете, кои се заболени од морбили, се наоѓаат во многу тешка здравствена состојба. Тие не можат ниту самостојно да дишат, бидејќи вирусот ги нападнал […]

Вести

Џафери ги распиша претседателските избори- прв круг на 21 април

Претседателот на Собранието Талат Џафери предмалку го потпиша решението за распишување на претседателските избори. Изборите ќе се одржат на 21 април, додека вториот изборен круг е закажан за 5 мај. […]

Вести

Откриена најголемата бомба досега во Скопје (Видео)

Скопјани над седум децении функционирале над неексплодирана авионска бомба од Втората светска војна, која при ископ за градежни работи била откопана од плац позади Старата железничка станица.Бомбата е пронајдена при […]

Вести

МАНУ се јавија со предлози за загадувањето. Но за промената на името никаде ги нема

Да се забрани увоз на возила постари од осум години во земјава, да се спроведуваат постојани контроли на издувните гасови на возилата и воведување казни за оние кои ги извадиле […]

Вести

Вашингтон пост најавува пропаѓање на референдумот за промена на името

Веќе почнаа да се лиферуваат вести глобално по водечките медиуми дека референдумот за промена на името ќе пропадне. Потоа следува почетно оправдување за Заев дека не е битен референдумот и […]

Избор на уредникот

Година на мајмунот во Македонија – секојдневни мајмунлаци насекаде

– Улицата пред стадионот во Скопје именувана во “Столтенбергова” во чест на Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО.  – Ќерката на Димитров добила стипендија од 40 000 евра годишно. И […]

Вести Македонија

ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА МНОГУ ВИСОКИ ГОСТИ ВО МАКЕДОНИЈА – со каква цел?

Попладнево на Скопскиот аеродром ќе слета Столтенберг, а по него – Мичел, Курц и Меркел до крајот на неделава ќе ја посетат Македонија. Доаѓаат ли да му дадат ветер во […]