Ознака: винарија

Занимливости

Идеален хотел за сите љубители на вино: Дали и вие би спиеле во буре за вино!?

Засбахвалден, село во германската покраина Баден-Виртенберг, познато е по планинарење и по лозјата. Ова место спаѓа во оние кои не смеете да ги пропуштите доколку се наоѓате во Шварцвалд. Посебна […]

Црна хроника

Украле 640.000 денари од винарија, пола пари им изгореле додека го отворале сефот

Полицијата уапсила седумина кои ограбиле винарија во Гевгелија, од каде украле близу 17.000 евра во денари и евра. Крадците биле откриени откако сакале да разменат во банка дел од банкнотите […]

Издвојуваме

Од целиот регион, „Тиквеш“ со најмногу освоени медали за своите врвни вина

Во рамки на пролетниот дел од најголемиот вински натпревар во Германија – „Мундус Вини“, сите пет пријавени вина од винарската визба „Тиквеш“ освоија медали, и се закитија со 3 златни […]