Ознака: винсент ван гог

Живот

Живеел во најголема беда, поради што и се самоубил: Негова слика продадена за 7 милиони евра

Една од првите уметнички творби на холандскиот сликар Винсент Ван Гог е продадено синоќа во Париз за повеќе од седум милиони евра, соопшти аукциската куќа Аркиријал. Во прашање е најзначајната […]

Култура

Откриена е мистеријата за отсеченото уво на Ван Гог

Новооткриеното писмо на лекарот на познатиот сликар Ван Гог, ја разјасни мистеријата на неговото отсечено уво.Д-р Реј, кој го лекувал Ван Гог, во писмото направил дури и цртеж на отсеченото […]