Ознака: високи температури

Вести

ДЕНЕСКА +40 ВО МАКЕДОНИЈА- доколку немате потреба не излегувајте од дома, до крајот на неделата целосен пресврт и пад на температурите

Времето денеска во земјава ќе биде сончево и многу топло, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура ќе се движи од 15 до 20, а дневната од 32 до 38 […]

Вести

Доаѓа нов африкански бран во Македонија: Се враќаат високите температури

Во текот на следните денови нашата територија ќе биде под влијание на многу топла и стабилна воздушна маса која продира од северните предели на Африка.. Времето ќе биде сончево со […]

Вести

Европа се подготвува за уште еден пеколен викенд: Температурите повторно ќе соборуваат рекорди

Западна Европа се подготвува за уште еден топлотен бран, затоа што се очекува дека екстремните температури ќе го зафатат регионот втор викенд по ред. Англија денес ќе се приближи кон […]

Вести

Европа се подготвува за пеколен викенд: Температурите повторно ќе соборуваат рекорди, еве што не очекува во Македонија

Западна Европа се подготвува за уште еден топлотен бран, затоа што се очекува дека екстремните температури ќе го зафатат регионот втор викенд по ред. Англија денес ќе се приближи кон […]

Живот

Совет на СЗО: Како да се заштитите од топлината за време на пандемија

Високите температури влијаат на здравјето на луѓето секоја година, тие можат да поттикнат исцрпеност и топлотен удар, како и да ја влошат веќе лошата здравствена состојба. Како тогаш да се […]

Живот

Температурите се високи, а на горештините правите голема грешка: Овие работи НЕ треба да ги пиете!

Нутриционистката Елена Соломатина навела неколку пијалоци кои не ја гаснат жедта во топлината, туку му штетат на организмот. Списокот на најопасните течности вклучува чај, кафе, енергетски и други пијалоци со […]

Вести

До среда пеколни температури во Македонија- за време на викендот пресврт во времето, но во и температурите

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северозападен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 30 […]

Вести

Натпросечно топло време, попладне нестабилно со породен дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно и се уште натпросечно топло. Претпладне со повеќе сончеви периоди. Попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, […]