Ознака: високи температури

Занимливости

Оваа година ќе биде најтопла досега

Научниците од американската Национална управа за океаните и атмосферата објавија дека има 75 проценти можност 2020 да биде најтопла година во историјата од кога се вршат мерења. Тие наведуваат дека […]

Живот

Пристигнува најтоплото лето во историјата: Температурите ќе бидат пеколни, но еве зошто тоа се добри вести

Американските научници од Националната управа за океани и атмосфера “NOAA” објавија дека постои дури 75 отсто шанса 2020 година да биде најтоплата година на планетата Земја во историјата на мерење […]

Живот

Коронавирусот нема да исчезне со затоплување на времето

Коронавирусот нема да исчезне со затоплување на времето Американски научници испратија писмо до Белата куќа во кое се тврдат дека се чини дека коронавирусот нема да исчезне при пристигнувањето на […]

Живот

Несоница, нервоза, главоболка: Како да преживеете на плус 20 степени во февруари?

Временскиот ролеркостер кој од скоро 20 степени над нулата ќе не врати за 15 степени наназад, луѓето тешко ќе го поднесат, посебно оние со хронични заболувања. Докторите предупредуваат дека во […]

Вести Македонија

Сончевото време и високите температури ќе траат до четврток

Денеска времето во земјава ќе биде сончево и релативно топло, со слаб до умерен ветер, претежно со западен правец. Утринската температура ќе се движи од 7 до 15 степени, а […]

Свет

Високите температури причина за помор на лососи на Алјаска (ВИДЕО)

Според “Алјаска публик медиум“ од високите температури кои ја погодија Алјаска забележан е помор на риби. Експертите веруваат дека поради екстремно високите температури на реката Кускоким, лососите веројатно претрпеле срцев […]