Ознака: висок крвен притисок

Здравје

Неделно мени што го намалува крвниот притисок

Хипертензијата е најзначаен фактор на ризик за голем број кардиоваскуларни болести и состојби што можат да бидат фатални. Покрај редовната терапија со лекови, голема улога игра и здравата и урамнотежена […]

Живот

Имате висок крвен притисок? Овој чај ќе ви го регулира!

Високиот крвен притисок настанува од повеќе причини и потребно е навремено да се регулира. Хипертензијата го зголемува ризикот од срцеви заболувања, атеросклероза, мозочен удар и откажување на бубрезите. Од суштинско значење за здравјето […]

Живот

Топлата бања има многу предности, а особено овие – Проверете доколку имате висок крвен притисок

Капењето в када со топла вода најмалку четирипати неделно може да го намали крвниот притисок, но и ризикот од дијабетес тип 2. Ова, според ново истражување на Европската асоцијација за […]

Живот

Како да го регулирате високиот крвен притисок без лекови?

Покачениот крвен притисок се поврзува со срцеви заболувања и болести на бубрезите, но зошто воопшто се јавува покачен крвен притисок и како да го регулирате? Многу луѓе во Македонија ги […]

Живот

Две состојки го намалуваат високиот притисок за неколку минути

Еве еден едноставен рецепт со две природни состојки кои го намалуваат високиот крвен притисок. Една од нив е лимонот. Тој е чудесен во борбата против токсините кои се натрупуваат во […]

Живот

Како да препознаете дека сте достигнале опасно висок крвен притисок и како да го намалите пред да биде премногу доцна!

Високиот крвен притисок е состојба во која крвта минува низ вените и артериите со повисоко ниво од нормалниот притисок. Тоа е болест малку слична на хипертензијата, што е повеќе вообичаена […]

Живот

Доживејте ја стотата: Само 1 лажичка од ОВОЈ природен лек, прави чуда!

Лукот е познат по своите лековити својства. Се покажа како исклучително корисен за срце бидејќи го намалува високиот крвен притисок и холестеролот и спречува разни болести…Тука се и вообичаените здравствени […]