Ознака: витамини

Живот

Овие лушпи ги фрламе, а многу се здрави: Помагаат за слабеење и помирен сон, а влијаат и на кожата

Лушпата од банана содржи многу важни витамини и минерали, а еве зошто треба да ја користите: Веќе знаеме дека бананите освен што се вкусни содржат високо ниво на калиум, но […]

Здравје

Најдовме рецепт за МНОГУ ЗДРАВА ужина: Полна со витамини и минерали, ГО НАМАЛУВА АПЕТИТОТ И ЖЕЛБАТА ЗА СЛАТКИ!

Ако не знаете што да подготвите за ужинка, имаме одличен предлог Нутриционистите велат дека закуските се многу важни и дека треба да имаме вкупно две од нив во текот на […]

Здравје

Ако не можете да ослабите, можеби ви недостига овој витамин

Недостатокот на еден витамин би можел да биде причина за необични тегоби, вклучително и неможност на губење килограми. Во прашање е витаминот Б12 кој има главна улога во голем број […]

Кулинарство

Хранливи и полни со витамини: Палачинките од хелда се совршен избор за појадок

Овие палачинки се различни од оние на кои сте навикнати, а главен адут им е хранливоста. Хранливи и полни со витамини: Палачинките од хелда се совршен избор за појадок Потребни […]

Нега и убавина

Витамински “бомби“ со кои ќе сте здрави и згодни: Овие напитоци се преполни со витамини

Моќни, здрави и преполни со витамини… Напиток со цвекло Состојки: – 1 помала главица цвекло – морков – јаболко – ½ чаша вода – 2 ротквици – ½ лажица семки […]

Здравје

Здрава и убава: Кои витамини и минерали ѝ требаат на жената по 40-тата година?

Телото од храната што ја внесуваме ги зема потребните протеини, јаглехидрати, масти, минерали и витамини за да ја подобри клеточната делба, да ги спроведе нервните сигнали, да ја подобри густината […]

Здравје

Брокулата е вистинска витаминска бомба: Еве зошто е многу важно овој моќен зеленчук да го внесете во вашата исхрана!

Кога ќе се спомене здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула и тоа со причина, бидејќи овој зеленчук во себе содржи многу минерали и витамини, а може да се […]

Здравје

Витамини и минерали што ѝ требаат на жената по 40-тата година

Телото од храната што ја внесуваме ги зема потребните протеини, јаглехидрати, масти, минерали и витамини за да ја подобри клеточната делба, да ги спроведе нервните сигнали, да ја подобри густината […]