Ознака: витамини

Нега и убавина

Витамински “бомби“ со кои ќе сте здрави и згодни: Овие напитоци се преполни со витамини

Моќни, здрави и преполни со витамини… Напиток со цвекло Состојки: – 1 помала главица цвекло – морков – јаболко – ½ чаша вода – 2 ротквици – ½ лажица семки […]

Здравје

Здрава и убава: Кои витамини и минерали ѝ требаат на жената по 40-тата година?

Телото од храната што ја внесуваме ги зема потребните протеини, јаглехидрати, масти, минерали и витамини за да ја подобри клеточната делба, да ги спроведе нервните сигнали, да ја подобри густината […]

Здравје

Брокулата е вистинска витаминска бомба: Еве зошто е многу важно овој моќен зеленчук да го внесете во вашата исхрана!

Кога ќе се спомене здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула и тоа со причина, бидејќи овој зеленчук во себе содржи многу минерали и витамини, а може да се […]

Здравје

Витамини и минерали што ѝ требаат на жената по 40-тата година

Телото од храната што ја внесуваме ги зема потребните протеини, јаглехидрати, масти, минерали и витамини за да ја подобри клеточната делба, да ги спроведе нервните сигнали, да ја подобри густината […]

Здравје

Најдобриот лек на есента: Овој плод е преполн со витамини!

Одличен е за забите и коските поради комбинацијата калциум, фосфор и магнезиум. Постојат многу причини поради кои во исхраната треба да го додадете костенот, кој во овој период го има […]

Здравје

Ова е плодот што содржи најмногу витамини

Претставува невисокa грмушка која достигнува околу метар во височина. Листовите се широки и силно сечени. Плодовите се мали собрани во гроздови, и личат на обичното грозје. Плодот е кисел или […]

Занимливости Сцена

Оваа намирница има повеќе железо од спанаќот: Ја користи и Новак Ѓоковиќ – го подобрува имунитетот, видот и нервите

Спирулина е алга која што го подигнува имунитетот, го чисти организмот, ја подобрува крвната слика и има позитивно влијание на целиот организам. Еден од најстарите жители на нашата планета е […]