Ознака: витамин д

Живот

Фризерка открила едноставен трик кој веднаш покажува дали имате недостаток на витамин Д

Бројни експерти ја потврдуваат важноста на витаминот Д во зачувување на имунитетот и препорачуваат земање на истиот додека трае пандемијата на коронавирусот. Но, како да знаеме дали всушност нашиот организам […]

Здравје

Од почетокот на пандемијата ни кажуваат колку е важен витаминот Д, а сега новите истражувања велат друго

Нема доволно докази дека суплементите кои содржат витамин Д ги штитат луѓето од Ковид-19, велат британски експерти, кои продолжуваат да советуваат да се зголеми внесувањето на овој витамин во текот […]

Здравје

Никогаш не земајте витамин Д наутро и не го правете ова!

Добро познат српски лекар издаде големо предупредување за важноста на витамините за кои никогаш не се зборувало ниту се размислувало толку многу колку во времето на короната. Србите толку многу […]

Живот

Еве кој витамин е клучен за помагање кај старите лица против корона-зараза

Редовното внесување на витамин Д и омега-3 киселини го зајакнува имунолошкиот систем кај постарите луѓе, до тој степен што може да им помогне да не се заразат со коронавирусот. Ова, […]

Живот

Имунолозите откриваат: Луѓето кои имале коронавирус и го земале овој витамин, веќе третиот ден застанале на нозе!

Имунолозите потврдиле дека витаминот Д е најважен за заштита на организмот од коронавирус, како и од другите сезонски вируси. Возрасните лица треба да внесуваат и до 10.000 единици од овој […]

Здравје

Докторите препорачуваат – овој витамин е најефикасен во борбата против коронавирусот и не му дозволува да „дивее“

Намирниците кои што се богати со овој витамин, воглавно рибата и полномасните млечни производи, помагаат во борбата со коронавирусот. Веќе 10 месеци се бориме со коронавирусот, а од неодамна ни […]

Живот

Витамин Д

ЗОШТО НИ Е ПОТРЕБЕН ВИТАМИНОТ Д? Витаминот Д се создава по природен пат во човечкото тело, кога тоа е изложено на сонце. Поради тоа, познат е и како “сончевиот” витамин. […]