Ознака: витамин Ц

Живот

Најдобриот лек на есента: Овој плод е преполн со витамин Ц, го чува срцето, цревата и имунитетот

Одличен е за забите и коските поради комбинацијата калциум, фосфор и магнезиум. Постојат многу причини поради кои во исхраната треба да го додадете костенот, кој во овој период го има […]

Живот

Кој е најважниот витамин кој ги држи сите органи?

Несомнено витаминот Ц е важен за телото, заради кој и добиваме препораки да јадеме намирници богати со него. Тој е нестабилен витамин што значи дека предолго термичко обработување го уништува. […]

Живот

Потребна ви е ударна доза на витамин Ц, ако пушите цигари ова мора да го знаете!

Витаминот Ц е незаменлив имуностимулатор. Нормалната дневна доза од витамин Ц е од 60 -100 мг. Меѓутоа приемот на витамин Ц зависи од многу фактори: употребата на контрацептивни лекарства, голема […]

Здравје

Телото ви дава знаци, не ги игнорирајте: Ова се симптоми дека ви фали витамин Ц, А или Д

Овие симптоми ви покажуваат дека имате недостаток на витамини Витамин Ц Подложни на инфекции, изразени вени, модринки, склоност на крварење се знаци за недостаток на витамин Ц во телото. Помалку […]

Нега и убавина

Зајакнете си го имунитетот: Направете домашен витамин Ц во прав

Витаминот Ц најмногу го има во овошјето и во зеленчукот. Тој е значаен за човекот бидејќи неговиот внес влијае многу позитивно за здравјето. Многу луѓе обидувајќи се да ги задоволат […]

Нега и убавина

Не купувајте го повеќе, домашниот е подобар: Еве како да направите домашен витамин Ц

Вредноста на витаминот Ц како исклучително корисно средство во превенцијата и лечењето на многу болести е одамна позната. Тој е најмоќниот антиоксиданс помеѓу витамините кои се растворливи во вода, а […]

Живот

Показатели дека на вашиот организам му е потребен витамин Ц

Витаминот Ц е состојка која можеме да ја пронајдеме во поголемиот дел од производите кои секојдневно ги консумираме, го има во речиси сите овошја и зеленчуци.Но иако го има речиси […]