Ознака: Владата

Вести

Заев: Служете им на граѓаните без оглед на потекло , припадност или уверување

На денешната втора владина седница премиерот Зоран Заев на министрите им  предаде мандатни писма на новите министри со нивните работни задачи за следните 4 години и од нив побара професионално […]

Македонија

Антикорупциска укажува: Владата што поскоро да добие министер за финансии

Владимир Георгиев, член на Државната комисија за спречување на корупција на вчерашниот брифинг на Државната комисија за спречување корупција упати укажување премиерот Заев во најкус можен период да определи министер за […]

Економија

Владата ја задолжува државата за нови 49 милиони евра

Владата и понатаму продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии закажа нова аукција на хартии од вредност со која планира да повлече нови 3 милијарди денари, […]

Македонија

Владата ги прекрсти сите институции, еве ги новите имиња

На вчерашната седница Владата донесе одлука да ги задолжи сите институции да извршат промена на јавните табли на своите влезови во однос на името на државата, согласно амандманите 33, 34, […]

Македонија

Зеќири: Бројките ја прават Владата, доколку ги имаме и без ДУИ, и тоа е опција

Во синоќешниот дебатен магазин “Click Plus“ на ТВ“21“Мухамед Зеќири жестоко дебатираше со пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими. На прашањето на водителот дали ќе останат во коалиција со ДУИ Зеќири одговори: […]

Македонија

Владата ќе ги обештети осудените во случајот “Сопот“ со 1,2 милиони евра

Со 1.200.000 евра државата ќе ги обештети осудените во судскиот предмет “Сопот“. Шестемина осудени во следниот период ќе добијат по околу 200 илјади евра. Откако СЈО во март минатата година […]

Македонија

Загадувањето на воздухот руши рекорди, во кои градови Владата ги активира мерките?

Скопје, Битола, Тетово и Струмица се градовите во кои Владата ги активира мерките против аерозагадувањето. Трудниците да останат дома, во Скопје од денес во 12 часот јавниот превоз е бесплатен. […]