Ознака: ВМРО-ДПМНЕ

Интервјуа

Д-р Филип Петровски за хрватскиот весник „Вечерњи лист“ говори за инволвираноста на УДБА и СОРОС во насилните преврати

Д-р Филип Петровски, директорот на Државниот архив на Република Македонија, за најтиражниот хрватски весник „Вечерњи лист“ зборува за искуствата од лустрацијата како и за инволвираноста на УДБА и СОРОС во насилните преврати. […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ: За СДСМ полесно е да се рушат државните институции, отколку да се признае сопствената некадарност

СДСМ продолжува со срамното однесување, притисокот и заканите врз Уставниот суд, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на владејачката партија Аболицираниот криминалец Зоран Заев и СДСМ со […]

Вести

Инфраструктурни проекти и подобри услови за живот за кичевчани

Реализација на инфраструктурни проекти, како и индивидуални барања за подобрување на условите за живот и за економски развој беа тема на денешната средба на делегацијата од Владата и повеќе институции […]

Вести

ПЕТРОВСКИ: Грешите дека крстот го подржуваат само членовите на ВМРО-ДПМНЕ

Филип Петровски заедно со Исмет Рамадани  беше гостин во дебатната емисија на ТВ Нова.Во дебата господинот Филип Петровски на новинарското прашање дали постои договор помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ во однос […]

Вести

Центарци до Жерновски: „Го погазувате сопствениот збор“

Советниците од СДСМ во Центар и првиот човек на општината Андреј Жерновски, кои беа жестоки критичари на изградбата на спомен-обележја, сега тргнуваат по стапките на ВМРО-ДПМНЕ- носат одлука за изградба […]

Вести

Петровски: ВМРО го стави интересот на државата пред интересот на партијата а од друга страна СДСМ ги кочи институциите

Кулминира притисокот врз државата, кулминира притисокот врз ВМРО-ДПМНЕ да се погазат некои принципи, да се погазат некои датуми! – истакна Петровски.Директорот на Државниот Архив, Д-Р Филип Петровски, имаше гостување во […]

Издвојуваме Историја

Досието на Вмро Дпмне ја доразбранува јавноста со денешното објавување

Денес во домот на Арм, „Институтот Димитрија Чуповски“, најде потреба да одржи трибина на тема лустрација, се со цел да се исчистат црните дамки во минатото, така што нашето општество […]